Trójca Święta – epopeja stworzenia i zbawienia

Trzema świętami, wypadającymi w kalendarzu liturgicznym w kolejne niedziele – Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego i Trójcy Świętej – sprawujemy finał wielkiej epopei stPrzezOgienIWodeworzenia i zbawienia, spoglądając na nią z coraz to szerszej perspektywy. Najpierw sam Jezus powraca do Ojca z dalekiego kraju, dokąd jak syn marnotrawny udał się, opuszczając „śliczne niebo” i wynosząc ojcowskie skarby, by ku oburzeniu złych duchów, a może i części bogobojnych aniołów, rozdać je ludziom. W rzeczywistości nie roztrwonił ich, lecz pomnożył, jak w innej przypowieści słyszymy o puszczonych w obrót i przynoszących zysk talentach. Zabiera nas i prowadzi do Ojca, w naszym imieniu mówi: „Ojcze, zgrzeszyłem”. Lecz po drodze, którą powraca, czyhali zbójcy… Wówczas syn marnotrawny okazuje się równocześnie miłosiernym Samarytaninem. To perspektywa ewangeliczna.

Zesłanie Ducha Świętego stanowi kontynuację drogi Jezusa – jest to nowe, szersze spojrzenie, ubogacone darami Ducha Świętego o wizję Kościoła. Jak się okazuje, podróżny, napadnięty przez zbójców, także jest Jezusem, a my – tymi, którzy mogą Go ratować, przyjmując w sakramentach i spotykając w drugim człowieku… Duch Święty usuwa dzielące nas bariery, pozwala rozumieć mowę słów i znaków, dzięki kojącemu balsamowi wylewanemu na nasze zranienia.

„Kosmiczne” spojrzenie trzeciej z kolei niedzieli, uroczystości Trójcy Świętej, objawia nam, iż to „wychodzenie z siebie” Boga miało miejsce przed i poza czasem, by objawić się nam w stosownym momencie. Zaczynamy na nowo rozumieć te intuicje, które mieliśmy zawsze: pragnęliśmy pojąć drugiego człowieka i żyć jego życiem; chcieliśmy zrealizować swe własne marzenia i naprawić niedociągnięcia we własnych dzieciach. Bóg nie ma potrzeby naprawiać swoich niedoskonałości,  ponieważ ich nie posiada. Jego „wychodzenie z siebie” i przekraczanie siebie samego jest wyrazem całkowitej doskonałości, którą coraz bardziej obejmuje On i nas samych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>