Boże Ciało

sakrament_eucharystii_12Wszystkie dobre dzieła razem wzięte, nie są równe ofierze Mszy świętej, są one bowiem sprawami ludzkimi, a Msza święta jest dziełem Boga. Męczeństwo jest w porównaniu z nią niczym: bo to ofiara, którą człowiek przynosi Bogu swoim życiem; a Msza święta jest ofiarą, którą Bóg składa człowiekowi ze swego Ciała i Krwi. Jakże ważną osobą jest kapłan! Gdyby sam siebie zrozumiał, od świadomości tej by umarł… Bóg jest mu posłuszny: na dwa wypowiedziane słowa Pan nasz zstępuje z nieba i ofiaruje się w małej Hostii. Bóg kieruje wzrok swój na ołtarz. Oto Syn mój umiłowany, w którym mam upodobanie. Zasługom ofiarowania tego Baranka niczego nie może On odmówić.

Jakże to piękne! Po konsekracji dobry Bóg zjawia się tutaj tą samą obecnością, którą jest w niebie!… Gdyby człowiek rzeczywiście zrozumiał tą tajemnicę, umarłby z miłości; Bóg oszczędza nas w naszej słabości.

Gdyby powiedziano nam: tam a tam wskrzeszony został zmarły, to bardzo szybko byśmy pobiegli, aby to ujrzeć. Czyż jednak konsekracja, która przemienia chleb i wino w Ciało i Krew Boga, nie jest o wiele większym cudem, niż wskrzeszenie zmarłego? Powinniśmy się zawsze przynajmniej kwadrans wcześniej przygotowywać do Mszy świętej. Powinniśmy się najdogłębniej przed dobrym Bogiem umacniać, tak samo jako On najgłębiej do nas w sakramencie Ołtarza zstępuje, by jak najmocniej rachować nasze sumienie; aby bowiem prawdziwie uczestniczyć we Mszy świętej, trzeba być w stanie łaski.

Gdybyśmy poznali wartość świętej Ofiary Mszalnej, lub też, lepiej mówiąc, gdybyśmy mieli wiarę, to o wiele bardziej byśmy we Mszy świętej uczestniczyli.

św. Jan Vianney, Nauka o Ofierze Mszy Świętej